top of page

סיורים פרטיים

תרבות, היסטורייה, אנשים

München.jpg
Synagoge Ohel Jakob.jpg

מינכן העיקר

248 €

סיור רגלי זה בעיר העתיקה של מינכן מתרכז בהיסטוריה של העיר מהמאה ה-12 ועד היום. מדגיש את תקופת הבארוק המאוחר במאה ה-18 וה-19. מתמקד בהתפתחויות העיר בתקופת רפובליקת ויימר והנאציזם מבלי לוותר על זוויות תרבותיות וקולינריות כגון מבשלות בירה, שוק הויקטואליה - VIKTUALIENMARKT וחברת דלמאיר DALMAYR.
הסיור שלנו מתחיל בשער ע"ש קרל - KARLSTOR וכולל את כנסיית הנשים - FRAUENKIRCHE, העירייה החדשה והישנה – ALTES UND NEUES RATHAUS בכיכר מרים - MARIENPLATZ, חברת דלמייר - DALMAYR, בית החצר למבשלת בירה- HOFBRAEUHAUS בו היטלר - HITLER הקים את המפלגה שלו, אולם המפקדים - FELDHERRENHALLE שלידו נכשל ניסיון ההפיכה של היטלר בשנת 1923, שוק הויקטאליאן - VIKTUALIENMARKT, רחוב סנדלינגר – SENDLINGER STRASSE.

חיי יהודיים לפני 1933 ואחרי 1945 במינכן

248 €

חיי יהודיים השאירו חותמם בעיר מינכן עד 1933, שנת עלייתו של היטלר לשלטון בגרמניה ואחרי סיום מלחמת העולם השנייה. הסיור כולל בין ביתר את החצר אחרי העירייה החדשה – MARIENHOF בעיר העתיקה, בו שכנו בימי הביניים בית הכנסת והמקווה. כיכר יוסף הקדוש – SANKT JOSEF PLATZ עם בית הכנסת החדש, לוח הזכרון על בית הולדתו של שלום בן חורין, האיצטדיון האולימפי ואתר הפיגוע בנבחרת ישראל לאולימפיאדה ב- 1972.
מסמך היסטורי מוכיח שיהודים חיו בשנת 1229 בעיר מינכן. חוק היהודים משנת 1813 חיזק את מעמדם של יהודים בעיר. לשיוויון זכויות מלא יהודים זכו בגרמניה וגם במינכן רק באמצעות החוקה של הרייך הגרמני בשנת 1871. עד היום אפשר להתרשם מיופייה של ננט קאולה – NANETT KAULA בגלרייה של הנשים היפות - SCHOENHEITENGALERIE שמלך לודויג - LUDWIG הראשון הזמין. ליאון פאוכטונגר – LION FEUCHTWANGER נולד במינכן. הנובלה המפורסמת שלו "יוד סיס" הופך ע"כ הנאצים לסרט אנטישמי באותו שם. קורט לנדאור – KURT LANDAUER היה פעמיים נשיא מועדון הכדורגל באיירן מינכן – BAYERN MUENCHEN - גם בשנות ה-30 וגם בשנות ה-40 המאוחרות. הוא עיצב את הגישה שמועדון זה מיועד לגדולות. שלום בן חורין נולד והתחנך במינכן, אותה עזב בשנת 1935 – אחרי מלחמת העולם השנייה הוא יזם את הדיאלוג בין יהודים ונוצרים. בית הכנסת החדש "אוהל יעקב" בכיכר "יעקב הקדוש" במרכז העיר העתיקה מסמל את התחדשותם של חיים יהודיים במינכן ובגרמניה בשנים האחרונות.

עברית: Tour Packages

מינכן בתקופת הרייך השלישי – חסידי המפלגה ומתנגדיה

248 €

במסגרת סיור זה נסייר באתריםובניינים ונתבונן בלוחות זכרון מתקופת הנאצים בעיר מינכן בין השנים 1918 עד 1945 ונתייחס גם למתנגדים.
אבן הזכרון לבית הכנסת שנהרס לפני ליל הבדולח נמצא בכיכר לנבך - LEHNBACHPLATZ. המלון "ביירישר הוף – BAYRISCHER HOF" הוא הארמון לשעבר של חברת "מפיי - MAFFEI" שניצל שבועי מלחמה ואזרחים שחוייבו לעבוד בה. בעירייה הישנה של מינכן היטלר - HITLER וגבלס - GOEBBELS נתנו את הפקודה לליל הבדולח ב-9.11.1938. באולם "מבשלת החצר - HOFBRAEUHAUS" היטלר נתן את נאומו הציבורי הראשון בשנת 1918 וניצל מפצצה שגאורג אלזר – GEORG ELSER הניח בה ב-9.11.1939. קרוב "לאולם המפקדים - FELDHERRENHALLE” נמצת סימטת "המתחמקים - DRUECKEBERGERGASSEL". שמו של "בית האומנות – HAUS DER KUNST" של היום היה אז "הבית של האומנות הגרמנית – HAUS DER DEUTSCHEN KUNST". בניינים ברחוב לודוויג - LUDIWGSTRASSE עם מקלטים מוכיחים איך ולשם מה הנאצים רצו לשנות ולהרחיב את העיר. כיכר המלכים - KOENIGSPLATZ הפך לכיכר זכרון ומצעדים בתקופה ההיא. “בניין הפיהרר - FUEHRERBAU" היה קרוב לכיכר זהו ובו נחתם "הסכם מינכן" ב-1938. באוניברסיטה ע"ש לודוויג מקסימיליאן – LUDWIG MAXIMILIAN האחים שול – GESCHWISTER SCHOLL החלו להפיץ כרוזים נגד הנאצים. קרוב ל-"כיכר לזכר קורבנות הנאצים – PLATZ DER OPFER DES NAZISMUS" נמצאה "ארמון ויטלסבך – WITTELSBACHER PALAST" לשעבר בו שכן בית הכלא של הגסטפו - GESTAPO (המשטרה החשאית של הנאצים).

Feldherrenhalle.jpg
Isartor.jpg

תשובי מינכן וסיפוריהם

248 €

סיור רגלי זה מתמקד באנשים, אהבות, פוליטיקה, טרור, מוזיקאים ולהקות, סופרים, קומיקאים ובאחד מנשיאי באיירן מינכן – BAYERN MUENCHEN. סיפור אהבה של מלך שכמעט הפיל את הממשלה. נשיא בוואריה נקט בכל האמצעים כדי לא ליפול קורבן של טרור פנים גרמני. שורשים של תנועת המרד "הדור של 1968” נמצאים במינכן. להקות שכבשו את גרמניה ואת העולם התחילו את דרכן בעיר כנ"ל קומיקאים. הנשיא היהודי של באיירן מינכן – BAYERN MUENCHEN זרע את הזרעים להצלחתו של המועדון הזה. סיור זה כולל בין היתר את הכנסייה ע"ש הטאטינרים - THEATINERKIRCHE, את המלון המפורסם "ביירישר הוף – BAYRISCHER HOF”, חלקים מהשדרות ע"ש לודוויג וע"ש לאופולד – LUDWIG UND LEOPOLDSTRASSE, שוק הויקטואליאן - VIKTUALIENMARKT, ארמון מפיי - MAFFEIPALAIS, שער איסר – ISARTOR. (המחיר אינו כולל כניסה ל-VALENTIN-KARLSTADT MUSÄUM סב"ך 2.99 €)

בית ויטלסבך - WITTELSBACH והעיר מינכן

248 €

בשנת 1240 בית ויטלסבך – WITTELSBACH קנה את העיירה הקטנה מינכן. במשך 900 שנה בית אצולה זה שלט בעיר ובמדינת בוורייה והפך את העיירה לעיר מלכותי ומרכז תרבותי וכלכלי אירופאי ועולמי.
קודם כל השליטים החדשים בנו כנסייה חדשה שהפך במהירה לסמל העיר – כנסיית הנשים - FRAUENKIRCHE. הם בנו וחיו במבצר הישן – ALTE VESTE, אז במבצר החדש – NEUE VESTE שהתפתח במשך כמה מאוד שנים לארמון העירוני הגדול בגרמניה – MUENCHNER RESIDENZ. הכנסייה ע"ש מיכאל הקדוש נבנתה במאה ה-16. כנסייה זו היא לא רק הכנסייה הגדולה בסגנון הרנסנס צפונה מהאלפים, אלא החזית של הכנסייה ובית הספר והמנזר שנבנו באותו זמן סימלו את השלטון של בית ויטלסבך - WITTELSBACH תחת החזות של הכנסייה הקתולית נגד הרפורמציה הפרוטסטנטית שהתרחבה. בין הארמון לבין כנסיית הטיאטינר אירע סיפור אהבה שגרם למשבר מדיני. שדרת לודוויג מציג איך שליטי בית ויטלסבך - WITTELSBACH הרחיבו את העיר מעבר לגבולות העיר העתיקה.

Sankt%20Michael%20Portal_edited.jpg
עברית: Tour Packages

טעמים וחושים

pretzels.jpg

לאדם 85 € כולל תאימות וארוחת ערב

מינכן מלאה בחנויות ומפעלים מקומיים שמייצרים מאכלים, שתייה ומוצרים מיוחדים. נתחיל סיור זה באחד החנויות הוותיקות לסיגרים (אם יש מתעניינים בכך) ונמשיך לטעימות בשוק הויקטואליאן - VIKTUALIENMARKT כולל בירה בגן הבירה. לאחר ביקור בחנות לביגוד מבד לודן – LODEN ובחניות לשמלות מסורתיות - DIRNDEL ולביגוד מסורתי לגברים שלובשים בחגיגית אוקטובר - OKTOBERFEST נשתה קפה, תה ונאכל עוגה בחנות מפעל DALMAYR. ועכשיו אנו מוכנים לשתייה במבשלות הבירות הרבות והמיוחדות שיש בעיר.

בארוק ורוקוקו במינכן

1316.jpg

248 €

כנסיות הבארוק במינכן ידועות בכל העולם. מדובר בתקופה המאוחרת של הבארוק שמוגדר כ-”רוקוקו גרמני – DEUTSCHER ROKOKO”. כנסיית "המשילוש הקדוש - DREIFALTIGKEITSKIRCHE בנויה בסגנון זה. העולם העליון של כנסיית "האזרחים" בנוי בסגנון הבארוק הקלסי. בכנסיות שנבנו לפני תקופת הבארוק הוכנסו אלמנטים של הבארוק כגון פרסקו - FRESKO ופסלים. כאשר נבקר בכנסיות הנ"ל נתבונן גם בעבודות של האומנים של תקופת הבארוק כגון איגנץ גינטר – IGNAZ GUENTHER, אנדראס פאיסטנברג – ANDREAS FAISTENBERG ושל הארכיטקט השוויצרי-איטלקי ג'יובני אנטוניו ויסקרדי – GIOVANNI ANTONIO VISCARDI. כמובן שלא נוותר על גולת הכותרת של הרוקוקו, כנסיית ע"ש נפומוק הקדוש – SANKT NEPOMUK, שנבנתה ונקשטה ע"י האחים אזאם - ASAMBRUEDER "כתיאטרון קדוש – THEATRUM SANCTUM” מרהיב.

כדורגל וספורט במינכן

Olympiastadion.jpg

600 €

יש אין סוף סיפורים ואנקדוטות ואירועים היסטוריים הקשורים במועדוני כדורגל ואירועי ספורט במינכן. קורט לנדאור – KURT LANDAUER, הנשיא היהודי של באיירן מינכן – BAYERN MUENCHEN, קנה את המתחם ברח' סבנר – SAEBENER STRASSE בו הקבוצה הראשונה של מועדון פאר זה מתאמנת עד היום. באיירן מינכן – BAYERN MUENCHEN לא שיחקה תמיד באליאנץ ארנה – ALLIANZ ARENA, אלא קודם באיצטדיון האולימפי ולפני כן באיצטדיון בגרינוולדר שטרסה – STADIOAN AN DER GRUENWALDER STRASSE בו משחקת עד היום מינכן 1860 – TSV MUENCHEN. בכפר האולימפי הותקפה הנבחרת הישראלית במשחקים האולימפיים בשנת 1972 בקרבת מקום לאצטדיון האולימפי המרהיב. בסיור זה נתשמש גם בתחבורה ציבורית (לא כלול במחיר !). גם כניסות לסיורים באצטדיון האולימפי ובאליאנת לא נכללו במחיר כי אלה תלוים במספר המשתתפים.

מיכאל שוננאן

Michael Schwennen 1.jpg

המדריך שלכם

בסיורים בעיקר תגלו את האתרים המפורסמים של מינכן ואת ההיסטורייה, התרבות, סגנון החיים, והאנשים בעיר מרתקת זו. תבינו ותבינו את ההיסטוריה של מינכן והווה שלה.

מטרת הסיור לקשר בין אנשים, להראות את המשותף בין אנשים, לשקף את ההווה ודרכו את העבר – אלה התפקידים שלקחתי על עצמי בחיי. זכיתי לעסוק בנושאים במשך יותר מ- 20 שנה בארץ במסגרת חילופי סטודנטים בין גרמניה לבין ישראל ובמסגרת הדיאלוג בין נוצרים לבין יהודים. עכשיו אני אשמח לקחת אותו תפקיד "במולדת הישנה" שלי ושל אשתי במינכן, במדינת בווארייה, בדרום גרמניה, בפרט ובגרמניה, בכלל. אני היסטוריון שמתרכז בהווה ובאנשים עם סיפורים ואורח חיים מיוחד.

אם תרצו לבקר ולהכיר את העיר מינכן, ואת מדינת בוואריה, את דרום גרמניה ואת גרמניהכולה בצורה אישית ומעמיקה אתם מוזמנים ליצור קשר ויחד נבנה סיורים בהתאם לרצונכם ולטעמכם.


בברכה

מיכאל שוונאן

עברית: Tour Packages
bottom of page